Askerlik Yasası

Askerlik Yasası

1111 sayılı Askerlik Yasası gereğince; Türkiye Cumhuriyeti tebaası olan her erkek, işbu kanun mucibince askerlik yapmağa mecburdur. (Askerlik yasası madde 1)

Askerlik çağı her erkeğin esas nüfus kütüğünde yazılı olan yaşına göredir ve yirmi yaşına girdiği yıl Ocak ayının birinci gününden başlayarak 41 yaşına girdiği yıl Ocak ayının birinci gününde bitmek üzere en çok yirmibir sene sürer. Bu süre, Genelkurmay Başkanlığının göstereceği lüzum, Milli Savunma Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu Kararıyla 5 yıla kadar uzatıla bilir veya kısaltılabilir. (Askerlik yasası madde 2)

Askerlik çağı, yoklama devri, muvazzaflık ve yedek olmak üzere üç devreye ayrılır. (Askerlik yasası madde 3) .

Yoklama devri, askerlik çağının başlangıcından kıtaya teslime kadardır. (Askerlik yasası made 4)

Askerlik yasası madde 5’e göre Erbaş ve erler için muvazzaflık hizmeti süresi; Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığında onsekiz aydır. Bu sürenin, barışta, önce onbeş aya ve bilahare oniki aya kadar indirilmesine, Silahlı Kuvvetlerin de ihtiyacı dikkate alınarak, Bakanlar Kurulunca karar verilebilir hükmü ve ilgili Bakanlar Kurulu kararı gereğince şu anda erbaş ve erler için askerlik süresi 12 aydır.

Muvazzaflık devrinin sona ermesinden askerlik çağının sonuna kadar olan kısım ise yedek devridir. (Askerlik yasası madde 7)

Kaynak: 1111 sayılı Askerlik Kanunu

Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.