Bedelli Askerlik Yasası

Bedelli Askerlik Yasası

6252 sayılı ASKERLİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR yasa ile yeni BEDELLİ ASKERLİK yasası ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmış, bedelli askerlik koşulları yerine getirilmek şartıyla ve 31.12.2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün almış asker adayları bedelli askerlik için 31.06.2012 tarihine kadar müracaat etmeleri ve (yurdışında çalışanlar için 10000 euro, Türkiye’de yaşayanlar için 30000 TL) bedeli ödemeleri durumunda askerlik hizmetini yerine getirmiş olarak kabul edileceklerdir.

Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına dair kanun  GEÇİCİ MADDE 46- Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle (bu tarih dahil) 30 yaşından gün almış ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanununa tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları ve 30.000 Türk Lirası parayı ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar. Başvuruda bulunanlar, öngörülen miktarı başvuru sırasında def’aten ödeyebilecekleri gibi, yarısını başvuru sırasında diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde de ödeyebilirler.

Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce herhangi bir nedenle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlardan istekliler, altı ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları halinde yaş şartı aranmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar.

Bu uygulama kapsamında ödenecek paralar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına T.C. Ziraat Bankası, T. Halk Bankası ve T. Vakıflar Bankasında açılacak özel hesaba yatırılır.

buy kamagra online

Özel hesapta toplanan paralar, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde şehit yakınları, gaziler, özürlüler, muhtaç erbaş ve er aileleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dâhil)’ne mensup vazife malûlleri ile emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malûllerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin finansmanında kullanılır.

Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmaz, başlatılmış olanlar sona erdirilir.

Bedelin ödenme usul ve esasları ile kaynağın kullanılmasına ilişkin diğer hususlar Bakanlar Kurulu kararı ile düzenlenir.

Bu madde çerçevesinde 6252 sayılı yasaya göre;

Bedelli askerlik yaş sınırı : 31-Aralık-2011 tarihinde 30 yaşından gün almak,

Bedelli askerlik şartları : Yukarıdaki yaş sınırını aşmak, fiilen askerliğe henüz başlamamış olmak, Türkiyede çalışanlar için 30000 TL, yurtdışında işçi olarak çalışanlar için 10000 avro tutarındaki bedeli ödemek. (Taksitler ile ödeme imkanı olmayanlar için bu miktarlarda bedelli askerlik kredisi almak da mümkün).

Bedelli askerlik yasası tam metnine buradan ulaşabilir, dilerseniz bedelli askerlik uygulamasına ilişkin forumlara katılabilirsiniz.

Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.