Sigara Yasağı Yasası

Sigara Yasağı Yasası

6487 sayılı yasa ile Sigara Yasağı Yasası, Bazı Kanunlar İle 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik Yapilmasi Hakkında Kanun ile 24-5-2013 tarihinde TBMM’nde kabul edilmiştir. (Kanun No: 6487)

Bu son yasal düzenlemeye göre özel araçlar içinde sürücü sigara içilmesi ve toplu taşıma araçlarında sigara içilmesi yasaklandı. Ayrıca tütün içermese dahi elektronik sigara ve nargile yasak kapsamına alındı.

MADDE 26- 7/11/1996 tarihli ve 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve altıncı fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

c) Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,

Tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigara, tütün ürünü kabul edilir.”

MADDE 27- 4207 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin on altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(16) Bu maddedeki cezaları gerektiren fiillerin bir yıllık dönemde tekerrürü hâlinde idari para cezası bir kat; ikinci tekerrürü hâlinde iki kat artırılarak verilir. Aynı dönemdeki üçüncü tekerrürde de iş yeri on günden bir aya kadar kapatılır.

Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.