Yeni Belediyeler Yasası

Yeni Belediyeler Yasası

Nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı ”Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Yeni belediyeler yasasına göre, çeşitli ilk kademe, belde belediyeleri ve mahallelerin birleştirilmesiyle, Adana’da 2, Ankara’da 1, Antalya’da 5, Diyarbakır’da 4, Erzurum’da 2, Eskişehir’de 2, İstanbul’da 8, İzmir’de 2, Kocaeli’nde 6, Mersin’de 4, Sakarya’da 4 ve Samsun’da 3 yeni ilçe kuruluyor.

Kurulan 43 yeni ilçe :

Adana’da; Çukurova ve Sarıçam, Ankara’da; Pursaklar, Antalya’da; Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa, Diyarbakır’da; Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir, Kocaeli’nde; Başiskele, Çayırova, Darıca, Dilovası, İzmit ve Kartepe, İstanbul’da; Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi, İzmir’de; Bayraklı ve Karabağlar, Mersin’de; Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir, Sakarya’da; Adapazarı, Arifiye, Erenler ve Serdivan, Samsun’da; Atakum, Canik ve İlkadım, Erzurum’da; Palandöken ve Yakutiye, Eskişehir’de; Odunpazarı ve Tepebaşı.

Katılma ve Bağlanma :

Yeni Belediyeler Yasası, büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunan 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliklerinin kaldırılarak diğer ilçelerin mahallelerine dönüştürülmesi veya katılmalarını da düzenliyor.

Büyükşehir belediyelerinin sınırları içinde bulunan 283 ilk kademe belediyesinin 239’unun tüzel kişiliği sona erdirilirken, 35’i ilçe belediyesine dönüştürülüyor. İlk kademe belediyelerinin 9’u büyükşehir sınırları dışına çıkarılırken, bunlardan 8’i belde belediyesine, 1’i de köy statüsüne getiriliyor.

Ayrıca büyükşehir sınırları içindeki çeşitli mahallelerin birleştirilmesiyle 8 yeni ilçe kuruluyor.

İstanbul’un Eminönü ilçesi kaldırılarak, mahallesiyle birlikte Fatih ilçesine katılıyor.

Yasayla, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi’nin adı Sakarya, İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin adı da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak değiştiriliyor. Büyükşehir sınırları içindeki orman köylerine de büyükşehir belediye seçimlerinde oy kullanma hakkı veriliyor.

Ayrıca 862 belde belediyesinin tüzel kişilikleri, ilk genel yerel yönetimler seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılarak köye dönüştürülüyor.

Personel devri :

Mahalleye veya köye dönüştürülen belediyelerin memur ve sözleşmeli personel ve geçici işçi statüsündeki personel, büyükşehir belediyesine veya ilgili bağlı kuruluşa devrediliyor.

Köye dönüştürülen belediyelerin taşınmazları ile ihtiyaç duyduklar araç ve gereçler, kurulan komisyonca ilgili köy tüzel kişiliğine bırakılıyor.

Yeni kurulacak ilçelerin kaymakamlarına 43 yeni otomobil alınıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarına 688, Maliye Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarına 387, Milli Eğitim Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarına 473, Sağlık Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarına 774, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatına 43, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatlarına 215, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatlarına 129, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın taşra teşkilatlarına 215, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarına da 301 yeni kadro ihdas ediliyor.

Yasayla Türkiye, 16 büyükşehir, 142 büyükşehir ilçesi, 65 il, 750 ilçe, 1130 belde belediyesi olmak üzere toplam 2103 belediyeden oluşacak.  (A A)

Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.