Yeni şike yasası

Yeni şike yasası

Şike yasası olarak da bilinen Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi.

6250 sayılı Yeni şike yasasında ceza indirimleri söz konusu. Daha önceki yasada maksadını çok fazla aşan cezai müeyyideler var iken, yeni yasada cezaların indirildiği görülmekte.

Hukukçuların ortak kanaati, ceza hukukunun önemli prensiplerinden “suça orantılı ceza verilmesi” kuralı gereğince bu yasanın çok daha adil olduğu görüşünde. Gerçekten de Türk Ceza Kanununa bakıldığında, neredeyse gasp suçu kadar ağır bir suça verilen ceza ile aynı seviyede olan Spor Suçlarına bu kadar ağır cezaların verilmesi adalet ile bağdaşmamakta. Aynı şekilde spor karşılaşmalarında güvenliği sekteye uğratacak fiil ve suçların cezalarında da indirim sözkonusu.

Tüm spor dalları ve tüm spor karşılaşmaları için geçerli olan ve Suç ve Ceza orantısının sağlandığı yeni şike yasası tam metnine şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz : 6250 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun.

Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.